preload
Część 2


Hiszpański na Szóstkę
Część 2Dla średnio zaawansowanych

Autor: Katarzyna Myślińska
Liczba lekcji: 15 (w tym 3 lekcje próbne)


Bezterminowy dostęp:
79 zł
Lección 16: No conozco a estos hombres. ¿Tú los conoces?
Drugą część kursu zaczniemy od lekcji "gramatycznej". Pokażę Ci zebrane zasady stosowania zaimków w dopełnieniu bliższym (complemento directo) i dopełnieniu dalszym (complemento indirecto). Przy okazji podawanych przykładów poznasz wiele nowych słówek, w tym często używanych czasowników.


Lección 17: ¡Buen provecho!
Na tej "smacznej" lekcji skupimy się dla odmiany na nowym słownictwie. Poznasz nazwy popularnych produktów żywnościowych, w tym między innymi owoców, warzyw i mięs. Nauczysz się nazw i składu gotowych potraw, zwłaszcza narodowych potraw hiszpańskich. Jeśli nie wiesz, co to jest "paella" lub "gazpacho", po tej lekcji będziesz dokładnie to wiedzieć, a może nawet samodzielnie zechcesz taką potrawę przygotować!


Lección 18: ¿Qué lleva puesto tu compañero?
Tutaj poznasz różne części garderoby, damskiej i męskiej, oraz nazwy wielu materiałów używanych do produkcji ubrań. Nauczymy się także nowych słów i zwrotów związanych z kupowaniem ubrań, przydatnych gdy chcemy zapytać o coś sprzedawcę w sklepie. W części gramatycznej pokażę Ci ważny temat, jakim jest stopniowanie przymiotników.


19
Lekcja 19: Co dzisiaj robiłeś/aś?
Lección 19: ¿Qué has hecho hoy?
Na tej lekcji rozpoczniemy poznawanie czasów przeszłych, których w języku hiszpańskim jest cztery. Na początek czas przeszły Pretérito Perfecto. Poznasz jego strukturę i zasady używania na wielu przykładach. Przy tej okazji nauczysz się nowych wyrażeń związanych z określaniem czasu.
Niedostępna


20
Lekcja 20: Co robiłeś/aś wczoraj?
Lección 20: ¿Qué hiciste ayer?
Tutaj zajmiemy się innym czasem przeszłym - Pretérito Indefinido. Będzie sporo gramatyki, ale wszystko Ci dokładnie wytłumaczę. Poznasz odmianę wielu nieregularnych czasowników oraz marcadores temporales związane z tym czasem. Przy okazji jak zawsze porcja nowych użytecznych słówek.
Niedostępna


21
Lekcja 21: Kiedy byłam mała, codziennie jeździłam na rowerze.
Lección 21: Cuando era pequeña, todos los días montaba en bicicleta.
Idąc za ciosem w poznawaniu czasów przeszłych zajmiemy się kolejnym z nich - Pretérito Imperfecto. Czas ten w tworzeniu jest znacznie bardziej regularny od poprzednich, tak więc nie będzie aż tyle wiadomości do zapamiętania. Poznasz zasady użycia tego czasu na konkretnych przykładach i typowe dla niego słownictwo.
Niedostępna


22
Lekcja 22: Wczoraj położyłam się wcześnie, gdyż byłam bardzo zmęczona.
Lección 22: Ayer me acosté pronto porque estaba muy cansada.
W tej lekcji utrwalimy sobie wiadomości z poprzednich lekcji, a konkretnie omówimy zasady równoczesnego stosowania poznanych już czasów przeszłych - Pretérito Indefinido i Pretérito Imperfecto. Zobaczysz jak, kiedy i w jakich warunkach używać obu czasów i jak je ze sobą łączyć.
Niedostępna


23
Lekcja 23: Otwórz okno, proszę, bo jest mi ciepło!
Lección 23: ¡Abre la ventana, por favor, que tengo calor!
Tutaj odpoczniemy od czasów przeszłych i zajmiemy się nowym zagadnieniem gramatycznym, mianowicie trybem rozkazującym twierdzącym - Imperativo Afirmativo. Poznasz zasady jego tworzenia oraz regularne i nieregularne formy czasownikowe. Przy okazji jak zwykle trochę nowego słownictwa.
Niedostępna


24
Lekcja 24: Jestem wykończona, cały dzień byłam na nogach.
Lección 24: Estoy agotada, he estado todo el día de pie.
W tej lekcji zajmiemy się przyimkami - las preposiciones. W języku hiszpańskim jest ich dużo, dzielą się na proste i złożone, a Ty poznasz najważniejsze z nich. Pokażę Ci także wyrażenia przyimkowe oraz połączenia niektórych czasowników z przyimkami.
Niedostępna


25
Lekcja 25: Odwiedzisz jutro swojego dziadka? - Tak, na pewno go odwiedzę.
Lección 25: ¿Vas a visitar a tu abuelo mañana? - Sí, seguro que lo visitaré.
Po czasach przeszłych kolej na czas przyszły. Dowiesz się, jak prostym wyrażeniem można wyrazić przyszłość oraz jak tworzy się czas Futuro Imperfecto. Pokażę Ci odmianę wielu powszechnie używanych czasowników w tym czasie oraz podam przykłady ich stosowania na konkretnych zdaniach. Poznasz określenia czasu stosowane zwykle w Futuro Imperfecto oraz inne przydatne słownictwo.
Niedostępna


26
Lekcja 26: Mógłbyś/mogłabyś mi pomóc?
Lección 26: ¿Podrías ayudarme, por favor?
Tutaj omówimy sobie inne zagadnienie gramatyczne - tryb warunkowy prosty, czyli Condicional Simple. Tryb ten ma wiele użytecznych zastosowań i przedstawię Ci większość z nich, używając konkretnych przykładów oraz nowego słownictwa.
Niedostępna


27
Lekcja 27: Boję się latać samolotem.
Lección 27: Me da miedo ir en avión.
W tej lekcji odetchniemy nieco od gramatyki i skupimy się na słownictwie, które znacznie sobie poszerzymy. Porozmawiamy na temat uczuć, upodobań, wyrażania sympatii i antypatii w stosunku do innych osób, czyli tematy bliskie każdemu człowiekowi. Poznasz także nazwy cech charakteru.
Niedostępna


28
Lekcja 28: Oliwa z oliwek jest dobra dla zdrowia, a poza tym jest smaczna.
Lección 28: El aceite de oliva es muy bueno para la salud y además está bueno.
Zajmiemy się tutaj czasownikami "ser" i "estar", które już były wprowadzone wcześniej, ale teraz omówimy je sobie bliżej, zarówno pod względem ich użycia i zastosowań, jak i różnic między nimi. Różnice te, choć subtelne, mogą zupełnie zmienić sens wypowiedzi, dlatego ważne jest, aby dobrze się zapoznać z tym tematem.
Niedostępna


29
Lekcja 29: Zakupy już są zrobione, a teraz robię porządki.
Lección 29: La compra ya está hecha y ahora estoy haciendo la limpieza.
Kolejna porcja gramatyki - poznasz imiesłów czynny (gerundio) oraz imiesłów bierny (participio). Ten ostatni zresztą już częściowo poznałeś przy okazji omawiania czasu Pretérito Perfecto. Oprócz tego nowa porcja słownictwa.
Niedostępna


30
Lekcja 30: Jeśli chcesz być w formie, nie jedz tłuszczów ani nie pij alkoholu.
Lección 30: Si quieres estar en forma, no comas grasas ni bebas alcohol.
W tej lekcji omówimy sobie drugi z trybów rozkazujących, czyli tryb rozkazujący przeczący (Imperativo Negativo). Nauczysz się więc odradzać coś komuś, zabraniać, przestrzegać przed czymś itp. Przy okazji odświeżymy wiadomości na temat trybu twierdzącego. Wszystko to zostanie zilustrowane na przykładzie zdań z codziennego życia.
Niedostępna


TEST
Test końcowy
Examen Final
Test końcowy sprawdzający i oceniający Twoją wiedzę po przerobieniu kursu.