preload
Część 3


Hiszpański na Szóstkę
Część 3Dla średnio zaawansowanych - poziom wyższy

Autor: Katarzyna Myślińska
Liczba lekcji: 15 (w tym 3 lekcje próbne)


Bezterminowy dostęp:
79 zł
Lección 31: ¿Qué estabas haciendo ayer, cuando asaltaron a la señora Gómez?
Dzisiejsza lekcja jest poświęcona czasowi przeszłemu. Przypomnimy sobie czasy przeszłe i poznamy jeszcze jeden sposób opisywania minionych wydarzeń.


Lección 32: No volveré a cometer el mismo error.
Dzisiejsza lekcja koncentruje się na potocznie używanych w języku hiszpańskim wyrażeniach zwanych fachowo peryfrazami. Są to połączenia czasownika z różnymi innymi formami. Struktur tych używa się na co dzień, dlatego warto się z nimi zaznajomić.


Lección 33: Necesito dinero, ojalá me toque la lotería.
Na tej lekcji poznasz tryb subjuntivo, który używany jest tylko w językach romańskich, zatem również w języku hiszpańskim. Stosowany jest do wyrażania na przykład życzeń i niepewności - i tym właśnie się dzisiaj zajmiemy.


34
Lekcja 34: Dziecko płacze, może znowu jest głodne.
Lección 34: El niño está llorando, tal vez tenga hambre otra vez.
Dzisiejsza lekcja poświęcona jest również trybowi subjuntivo. Dowiesz się, kiedy jeszcze używamy tego trybu, i będziesz miał szansę przypomnieć sobie i przećwiczyć poznane już formy czasowników, jako że nadal pozostajemy w czasie teraźniejszym tego trybu.
Niedostępna


35
Lekcja 35: Denerwuje mnie, że ludzie wtrącają się w moje prywatne życie.
Lección 35: Me molesta que la gente se meta en mi vida privada.
Dzisiejsza lekcja to dalsze zmagania z presente de subjuntivo. Dowiesz się, w jakich jeszcze sytuacjach go używamy. Cały czas będziesz ćwiczył poznane formy tego trybu.
Niedostępna


36
Lekcja 36: Jaka szkoda, że lato się już skończyło!
Lección 36: ¡Qué pena que el verano haya acabado!
Ta lekcja koncentruje się na jednym z czasów przeszłych w trybie subjuntivo, a mianowicie pretérito perfecto. Przećwiczymy sobie poznane już zwroty, po których używa się subjuntivo, ale tym razem we wspomnianym czasie przeszłym.
Niedostępna


37
Lekcja 37: Przyszedłem, żebyś mi pomógł, kiedy będziesz mógł.
Lección 37: He venido para que me ayudes cuando puedas.
Dzisiejsza lekcja to użycie subjuntivo w zdaniach czasowych i celowych. Powrócimy do presente de subjuntivo i nauczysz się kolejnego zastosowania tego trybu.
Niedostępna


38
Lekcja 38: Nie znam nikogo, kto potrafiłby mówić po chińsku.
Lección 38: No conozco a nadie que sepa hablar chino.
Kolejna lekcja dotycząca użycia indicativo i subjuntivo. Zawiera nowe zagadnienia gramatyczne, ale pozostajemy w temacie presente de subjuntivo. Zorientujesz się też nieco w użyciu zaimków względnych typu kto, co, gdzie, również w połączeniu z przyimkami.
Niedostępna


39
Lekcja 39: Chciałabym, żeby wszyscy byli szczęśliwi.
Lección 39: Me gustaría que todos fueran felices.
Dzisiejsza lekcja omawia formy i użycie drugiego z czasów przeszłych trybu subjuntivo, a mianowicie imperfecto de subjuntivo.
Niedostępna


40
Lekcja 40: Kiedy przyszedłem do domu, Tomasz już wyszedł.
Lección 40: Cuando llegué a casa, Tomás ya había salido.
Dzisiejsza lekcja omawia temat czasów złożonych. Dowiesz się jak się je tworzy i jaka jest ich funkcja w trybach indicativo oraz subjuntivo.
Niedostępna


41
Lekcja 41: Gdybym miała dużo pieniędzy, nie pracowałabym.
Lección 41: Si tuviera mucho dinero, no trabajaría.
Lekcja omawia wszystkie zdania warunkowe znajdujące się w języku hiszpańskim, począwszy od tych, które wyrażają sytuacje realne, możliwe do spełnienia, a skończywszy na tych nieodwracalnych. Lekcja jest tym samym powtórką wielu form gramatycznych, które poznałeś do tej pory, a które są stosowane w tych zdaniach.
Niedostępna


42
Lekcja 42: Choćbym znała prawdę, nie powiedziałabym Ci.
Lección 42: Aunque supiera la verdad, no te diría nada.
Lekcja prezentuje różne rodzaje zdań ze wszystkim konstrukcjami gramatycznymi, które poznałeś do tej pory. To szansa na ponowne przećwiczenie tych konstrukcji oraz na zapoznanie się ze zdaniami wyrażającymi warunek, zdaniami czasowymi i tzw. oraciones concesivas.
Niedostępna


43
Lekcja 43: Powinni byli powiedzieć mi to wcześniej.
Lección 43: Deberían habérmelo dicho antes.
Lekcja omawia kwestię wyrażania prawdopodobieństwa, hipotezy lub domysłu na temat tego, co się dzieje lub co się stało. Nauczysz się także, jakie formy gramatyczne stosować, gdy chcesz coś komuś poradzić, powiedzieć, co Ty byś zrobił w danej sytuacji, zarówno tej mającej się odbyć, jak i tej, która już wystąpiła.
Niedostępna


44
Lekcja 44: Wiedziałem, że w końcu o wszystkim się dowie.
Lección 44: Sabía que al final se enteraría de todo.
Dzisiejsza lekcja omawia temat zgodności czasów. Dowiesz się jak wygląda zależność między czasami w języku hiszpańskim, jakich czasów nie mieszać między sobą i jak unikać ''kalk językowych''.
Niedostępna


45
Lekcja 45: Powiedział nam, żebyśmy poszli do tego hotelu, bo jest tani.
Lección 45: Nos dijo que fuéramos a ese hotel porque era muy barato.
Lekcja omawia temat dwóch rodzajów mowy zależnej. Nauczysz się jak poprawnie przekazywać wypowiedzi innych osobom trzecim. Jest zarazem przypomnieniem tematu dotyczącego zgodności czasów.
Niedostępna


TEST
Test końcowy
Examen Final
Test końcowy sprawdzający i oceniający Twoją wiedzę po przerobieniu kursu.